Jakkoli nemám vůli dále mediálně rozebírat veřejně známou kauzu kárného provinění předsedkyně exekutorské komory (dále jen „kárně obviněná“), z právního hlediska nelze ponechat bez povšimnutí rozhodnutí Nejvyššího správního soudu jakožto kárného soudu v této věci ze dne 4.10.2017, č.j. 14 Kse 1/2017-126 (dostupný z: http://bit.ly/2Cb96SU). V této věci šlo mimo jiné o personální propletení manžela kárně obviněné a jeho obchodní společnosti s činností jejího exekutorského úřadu.
Kárný žalobce ve své kárné žalobě totiž uváděl, že manžel kárně obviněné a zároveň předseda představenstva společnosti, která měla být obchodně spojena s exekutorským úřadem kárně obviněné, byl současně uveden jako kontaktní osoba na internetových stránkách exekutorského úřadu kárně obviněné pro dotazy k připravovaným dražbám nemovitostí, přičemž toto kárný žalobce dokazoval i (nedatovaným) tiskem internetové stránky úřadu kárně obviněné. Soud v rámci dokazování ověřil, že k datu jednání se tato informace na internetových stránkách úřadu již nevyskytuje, proto přistoupil k provedení důkazu archívovanou webovou stránkou, když ze serveru www.archive.is zjistil, že manžel kárně obviněné byl v minulosti skutečně na webových stránkách úřadu uveden jako kontaktní osoba. Kárný soud konkrétně uvedl, že „…internetová stránka úřadu tedy v minulosti vskutku vyvolávala dojem, že některé činnosti úřadu za úřad plní manžel exekutorky a zároveň předseda představenstva společnosti…“, která měla být obchodně spojena s exekutorským úřadem kárně obviněné. Díky webovému archívu se tak podařilo tvrzení kárného žalobce spolehlivě prokázat.
Jedná se tak o jeden z prvních případů v českém soudnictví, kdy byl server www.archive.is přijat soudem jako zdroj spolehlivého důkazu obsahu webové stránky z minulosti. Doufejme tak, že další případy soudem přijímaného dokazování webovou historií (jakož i dalšími IT prostředky) budou jen následovat.
Michael Gora